wtorek, 23 grudnia 2014

Stół

Pomyślcie jednak, czy można wieczerzę wigilijną urządzić na tzw. ławie (czyli stoliczku jamniczku)? Ten i ów odpowie, że tak, ale ja myślę, że nie. Stół bowiem, to nie tylko kilka solidnych desek przykrytych biały obrusem, na którym stawia się dania, świece, kwiaty, opłatek. Stół zbliża ku sobie twarze ludzi (coraz częściej widziane z profilu). Stół pozwala lepiej i uważniej patrzeć sobie w oczy, słuchać, mówić, szeptać. Stół daje oparcie naszym przedramionom, ale także i sercom coraz częściej chorującym w domach na bezdomność. Stół wigilijny to miejsce przebaczenia, zbliżenia, spotkania, spotkania dusz, życzliwości nie tylko w słowach, ale też w spojrzeniach; to miejsce świętowania, pożywiania ciał i serc, dzielenia darów Bożych i owoców pracy rąk ludzkich, a także rodzinnych radości i smutków. Dlaczego jednak takim miejscem ma być tylko stół wigilijny? Dlaczego takim miejscem ma być stół raz czy najwyżej parę razy w roku, a nie choćby każdej niedzieli? Rodziną się przecież nie bywa - rodziną się jest (albo i nie).

(br. T. Ruciński, Światła w oknach domu)


***


Dziękuję serdecznie za wszystkie życzenia, jakie zostawiłyście pod poprzednim postem. Wniosły dużo ciepła w mój dzień :) Niechaj się spełniają wszystkim, którzy tutaj zaglądają. Życzę Wam prawdziwego wigilijnego stołu - niech jego "moc" wyjątkowo Was w tym roku zaskoczy :)

Powyższym cytatem kończę mój tegoroczny "adwentownik". Wyszukiwanie tekstów, którymi chciałam się z Wami podzielić, było dla mnie bardzo cenne, umacniające. Wiem, że są wśród Was osoby, które śledziły je regularnie, inni wpadali raz na jakiś czas. Co prawda materialny kalendarz adwentowy nie powstał, ale nie żałuję. Myślę, że to wirtualne doświadczenie było dla mnie ważniejsze. Dziękuję Wam za towarzyszenie mi w oczekiwaniu :)
Doranma

18 komentarzy:

 1. Życzmy sobie takich stołów w każdym domu i nie tylko od święta :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stół to obok łóżka był i jest najważniejszy dla mnie mebel w domu. Uwielbiam chwile, gdy wokół niego gromadzi się zaprzyjaźnione grono :)

   Usuń
 2. Ja zaś pierwszy raz swieta na malutkim stliczku robie. a Tobie życzę pięknych świąt, zadumy nad płomieniem świecy i miłych chwil roziskrzonych kolędą :*. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie szkodzi, że na małym stoliczku :) Nie bierz dosłownie słów br. Rucińskiego, on to napisał w pewnym kontekście - obserwacji, że we współczesnych domach coraz częściej nie robi się miejsca na prawdziwy stół, bo wystarczy kanapa i telewizor, ludzie siedzą obok siebie wpatrzeni w obraz, nie zainteresowani sobą wzajemnie. Ufam, że Twoje Święta będą niezapomniane :)

   Usuń
 3. Spotkajmy się przy stole, Podzielmy się sercami, Z tymi, którzy są teraz I co byli z nami. Bo Bóg rozdaje miłość, Wszystkim, bez wyjątku, Zesłaną na ziemię w małym Dzieciątku.
  Spokojnych świat życzy Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne słowa, dziękuję Dorotko. I Tobie życzę, aby pokój i pogoda zamieszkały na stałe w Twoim sercu :)

   Usuń
 4. Wspaniałych Świąt Tobie życzę i Twoim bliskim. A w Nowym Roku niech się spełnią wszystkie Twoje marzenia.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, niech się spełniają, wówczas zwolni się miejsce na następne ;) Uściski :)

   Usuń
 5. Kochani, wesołych, rodzinnych świąt !
  Uściski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pamięć, moja Droga :)

   Usuń
 6. Doranma, to Ty na zdjęciu? Dziękuję jeszcze raz za "adwentownik" :) i życzę dobrych Świąt Bożego Narodzenia! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa... postanowiłam uchylić rąbka tajemnicy ;) Nawet nie wiesz, jak mnie cieszy, że mogłam m.in. z myślą o Tobie wybierać te teksty. Dziękuję! I życzę wzajemnie dobrego, świątecznego czasu.

   Usuń
 7. "Ze jako mówi nam wszystkim
  Dawne, odwieczne orędzie,
  Z pierwszą na niebie gwiazdką
  Bóg w naszym domu zasiędzie.


  Sercem Go przyjąć gorącym,
  Na scieżaj otworzyć wrota -
  Oto, co czynić Wam karze
  Miłość, największa cnota"
  /Jan Kasprowicz/


  z życzeniami wszelkich łask Bożych na Te Święta Bożego Narodzenia
  i Nowy 2015 Rok
  Łucja - Maria

  OdpowiedzUsuń
 8. To o stole to święta prawda. Wielu z nas nie docenia jego wielkiej roli. Pięknych chwil przy pełnym stole Ci życzę Dorotko i nie tylko od święta. Dziękuję za adwent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że jesteś, że Cię spotkałam :)

   Usuń
 9. Kochana ,dziękuje za odwiedziny ,miłe słowa i życzenia . Święta na półmetku, życzę CI spokojnego,rodzinnego świętowania...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń