wtorek, 14 kwietnia 2015

Wspomnienie słonecznego weekendu

Zerkam na Wasze blogi i widzę wpisy o prawdziwej wiośnie, słońcu, zakwasach... Tak, tak, ja też tego zaznałam :) A to dzięki prawdziwie wiosennej i słonecznej pogodzie, jaką obdarowano nas w końcówce minionego tygodnia. Zapał do cieszenia się nareszcie rozkwitającą przyrodą i chęć do nadrabiania ogrodowych zaległości nie szły jednak w parze z kondycją, która po zimowych i chorowitych miesiącach nie jest najlepsza. Może to i lepiej, że po tym krótkotrwałym "wyskoku" ciepłej aury, znowu wrócił chłód - jest czas na to, by doprowadzić do stanu używalności obolałe ciało i zaplanować kolejny weekend ;) A póki co zapraszam na przechadzkę między wczesnowiosennymi grządkami. Ogród w większości jeszcze szary i goły, więc wśród dominującej burości tym bardziej przyciągają wzrok i cieszą plamy żywych barw :)


Ostatnia kępka kwitnących późno krokusów. Zaskoczył mnie jej widok, gdyż kwitną już od dwóch tygodni, czyli znacznie dłużej, niż wczesne odmiany.


Wszystkie hiacynty w moim ogrodzie były kupowane zimą do dekoracji mieszkania. Po przesuszeniu jesienią wysadzam cebule na rabaty. Kolejne kwitnienia w ogrodzie były już zawsze mizerne. Uwierzyłam więc w obiegową opinię, że taka ich uroda, iż z roku na rok kwitną skromniej. Okazuje się jednak, że to nie jest prawda - one po prostu lubią jeść! Jesienią dostały kompost i obornik i teraz nawet te, które rosną od kilku lat w jednym miejscu, mają znacznie większe kwiaty. A jaki zapach :)


Żonkilom poświęciłam rok temu cały post, więc teraz nie będę się już rozpisywała o mojej sympatii do nich, ale popatrzeć znów można, czemu nie ;)


Zdjęcia, które robię w ogrodzie od kilku lat, pomagają mi obserwować różnice między kolejnymi sezonami. Np. magnolia - dotąd rozkwitała w majowy długi weekend, w tym roku pospieszyła się o przeszło dwa tygodnie. Oby tylko przymrozki nie zniszczyły jej kwiatów, bo ilość pąków jest obecnie chyba rekordowa. Chciałabym zobaczyć ją całą w bieli :)


Zaintrygowało mnie to, że przyspieszenie rozwoju nie dotyczy w tym samym stopniu wszystkich gatunków roślin. Np. szafirki dopiero zaczynają rozwijać pierwsze kwiatki, czyli szczyt kwitnienia przypadnie jak co roku na 18 kwietnia. Kolejna ciekawostka - pąki posiadają tylko te z nich, które przesadziłam jesienią na nowe miejsce. Te szafirki, których nie ruszałam, dzięki łagodnej zimie przetrwały do wiosny z gęstymi czuprynkami zielonych liści, ale kwiatów wśród nich nie widać - czy to oznacza, że nie zakwitną?A tego białego maleństwa z powyższego zdjęcia nie sadziłam! Cebulka musiała przywędrować z jakiejś szkółki w doniczce lub w worku kupowanej ziemi. Lubię takie kwitnące niespodzianki :) Czy ktoś mi podpowie, jak się to to nazywa?


Ukochane babcine prymulki rano miały jeszcze stulone główki, ale przed wyjazdem z działki zobaczyłam, że część pąków otworzyła się i wygrzewa w słoneczku :)
Kilka godzin ciężkiej pracy, dzięki której róże zostały przycięte, kopczyki rozgarnięte, pierwsze zasiewy w warzywniku wykonane. Radość i satysfakcja ogromna, pomimo że okupiona kontuzją kolana ;) Nikt więc chyba nie ma wątpliwości, że ta praca, to moja największa w życiu pasja :) Z tęsknoty za ogrodem oglądam długoterminowe prognozy - nie zapowiadają się dobrze, ale że do weekendu jeszcze kilka dni zostało, więc nie przestaję mieć nadziei, że meteorolodzy zmienią mapy z deszczowych na te słoneczne, czego nam wszystkim życzę :)


Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich wiernie zaglądających do mojego małego światka. Witam też nowe Obserwatorki i dziękuję za Wasze komentarze :)
Doranma

8 komentarzy:

 1. Popracowałaś :) U nas zimno od niedzieli, nie da się nic zrobić w ogrodzie. Rośliny czekają na ciepło, mało co kwitnie. Nie mam szczęścia do fiołków, kwitną mizernie a też bym chciała taki bukiecik :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mam zakwasy, a ponadto problemy z biodrem.Wreszcie mam piękną wiosnę. Kwiatki o które pytasz to cebulica. To te same co dwa zdjęcia dalej, tylko białe. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas dzisiaj w pełni słonecznie, ale niestety zimno. Szkoda, bo kwiatki u mnie jeszcze wszystkie w pąkach.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj serdecznie Pracusiu.
  Prawda ,że miło było podczas ostatnie soboty?
  Ja także cieszyłam oczy.
  U mnie szafirki pokazały się dopiero wczoraj .I o ironio te , które przesadzałam mają mniejsze główki kwiatowe (póki co ), od tych , które siedzą w miejscu od jakiś 3 lat.
  Liście natomiast zanikły jesienią naturalnie(albo je wycięłam, kiedy zżółkły) i drobniutka szczotka pokazała się dopiero wczesną wiosną.Może rzeczywiście w czasie łagodnej zimy Twoje szafirki nie zdążyły "odpocząć" , może jeszcze coś tam się pokarze.
  A Pani Magnolia jest ZACHWYCAJĄCA !!!
  Niestety mogę sobie o takiej pomarzyć.W naszym klimacie marne szanse na tak piękne kwitnienie.
  Także głośno wyrażam ochy i achy.
  Cudna.
  Spacer z Tobą po ogrodzie to sama przyjemność.
  pozdrawiam gorąco na chłodne te dni
  Kate.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kate, lista komentarzy bez Twojego wpisu jest zawsze jakaś niepełna - czekam na Twoje słowa z utęsknieniem, bardzo je lubię - dziękuję :) Ciekawa sprawa z tymi szafirkami - trzeba się bliżej przyjrzeć ich zwyczajom ;) Dam więc znać, co z nimi dalej się zadzieje. Magnolia dopiero zaczyna, więc drżę, by nie było nocnych przymrozków. To największe drzewo na mojej działce i przez kilkuletnie zalania sądziłam, że ją stracę - dała radę, więc ufam, że uda jej się pokazać w pełni urody :)
   W najbliższy weekend chyba nie mamy innego wyjścia - trzeba będzie się zająć domowymi zaległościami, a ogród musi poczekać.
   Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 5. Ta nieznana kwitnąca roślinka to cebulica.Jest jeszcze różowa. Podczas ostatniej soboty wszyscy ciężko pracowali na działkach i w ogrodach. Z podziwem patrzę na każde zdjęcie. Rozkoszuję się widokiem kwitnących, wiosennych kwiatów.
  Nikt sobie nawet nie wyobraża jak ja kocham wiosenną porę.
  Miłego, ciepłego, słonecznego weekendu:)*

  OdpowiedzUsuń
 6. I wokół Ciebie cudna wiosna:) Mnie także się wydaje, że to cebulica, tylko biała. U mnie szafirki kwitną od Wielkanocy, nigdy ich nie przesadzałam , ani nie rozsadzałam, zielone "pióropusze" mają gęste i grube , dorodne kwiaty i kwitną zawsze, jak szalone:)
  Pozdrawiam ciepło i bardzo dziękuję, że do mnie zajrzałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja uwielbiam te zakwasy :) Jutro nie wstane z łozka :)
  Milego tygodnia!

  OdpowiedzUsuń